Význam masáže

 

    Co se skrývá za slovem masáž? To si v současné době dokáže alespoň v základních obrysech představit už téměř každý. Co to znamená konkrétně – jak masáž vypadá, jak působí, proč na ni jít a kdy na ni naopak nechodit, co dělat po ní, jak na ni chodit často atd. - to už asi každý tak dobře neví. Pokud ji ale chceme absolvovat, a to z jakéhokoliv důvodu - protože nás něco bolí, nebo protože nám ji doporučil lékař, protože je to „in“, či chceme prostě jen svému tělu prospět a chvíli ho nechat relaxovat a regenerovat, je dobré se o ní nejdříve něco dozvědět.

 

    Masáž

    Odhlédneme-li od různých technik masáží, je naše základní masáž vlastně sled hmatů, které svým uspořádáním, rytmem a různou intenzitou pomáhají zklidnit nervovou soustavu, uvolnit unavené svaly, či je připravit na plný výkon. K umocnění jejího účinku jsou hodně využívané silice obsažené v rostlinných esenciálních olejích.

 

    Jak působí, proč na ni jít a jak často?

    Masáží se podporuje proudění krve a lymfy, dochází k zahřívání masírované oblasti, k protahování jednotlivých svalů. Vlivem zvýšeného prokrvení se urychluje látková výměna a dochází tak k výraznějšímu odvádění toxických látek z těla a naopak si zase tkáně ve větší míře odebírají z krve látky pro ně důležité. Dalším účinkem masáže je reflexní působení i na vzdálenější místa, než je místo přímo masírované. Podporuje se tak např. činnost srdce, funkce vnitřních orgánů atd. Pro člověka současné hektické doby je asi ale nejvýraznější a nejdůležitější skutečnost, že při masáži pocítí uvolnění svalové i duševní. Co by nás však ještě mohlo na masáži zaujmout je její prokázaný účinek na posílení prevence úrazů a některých zdravotních problémů (nejen s pohybovým aparátem, ale např. i s bolestmi hlavy), dále problémů s nespavostí, stresem; tím vším dále dochází ke zvýšení tělesné a duševní kondice, mění se vyzařování člověka, zpomaluje se ztráta elasticity kůže a tvorba vrásek… masáž napomáhá regenerovat síly po fyzické i duševní zátěži, osvěží a uklidní. Aby se všechny tyto účinky mohly v plné míře projevit a jejich efekt byl dlouhodobý, je vhodné masáž absolvovat pravidelně přibližně 1x týdně.

 

    Co dělat po masáži?

    Vzhledem k tomu, že masáž podporuje látkovou výměnu (z tkání do krve a z krve do tkání), je nutné po jejím skončení dbát na doplnění tekutin. Po masáži je možné v některých případech pociťovat pobolívání. Pokud nemá být masáž součástí přípravy na sportovní výkon a má sloužit k momentální relaxaci, je po ní  vhodný klidový režim. V případě přetrvávajících spasmů je vhodné masáž opakovat.

 

    Kdy na masáž nechodit?

    Pro Vaše vlastní bezpečí se masáž neprovádí v době, kdy se Vaše tělo potýká s jakýmkoliv infekčním a virovým onemocněním, dále při a ještě dva roky po onkologickém onemocnění, bezprostředně po nadměrné fyzické námaze a také po jídle, v prvním trimestru těhotenství a v případě intoxikace organismu alkoholem a drogami.